11 tipů na zvýšení sebevědomí

11 tipů na zvýšení sebevědomí

Sebevědomí je pro náš život opravdu důležité. Co to vlastně je? Je to vědomí vlastní hodnoty, kvalit a schopností. Je to přijetí sebe sama se všemi klady i zápory. Sebevědomí je základem spokojenosti a úspěchu v životě.

3 typy sebevědomí

Existují tři skupiny lidí – lidé s přehnaným sebevědomím, lidé se zdravým sebevědomím a lidé s nulovým sebevědomím. První a třetí skupina je skoro totožná, akorát na druhé působí jinak.

Člověk s přehnaným sebevědomím působí jako Brouk Pytlík – všechno zná, všude byl, on je ten nejlepší, on umí všechno nejlépe a ostatní jsou nuly, které netřeba respektovat. Povyšuje se nad ostatní, snaží se je srážet k zemi a díky tomu má alespoň na chvíli pocit, že je lepší. Ve skutečnosti ale má nízké sebevědomí a trpí pocity méněcennosti, jinak by takové chování neměl zapotřebí.

Osobu s nulovým sebevědomím střetl asi každý – je uzavřený, tichý, nevyčnívá, schovává se, neumí říct ne, neodváží se říct svůj vlastní názor. V hlavě se peskuje za to, jaký je, chtěl by být jiný, ale myslí si, že to nedokáže. Neustále se podceňuje a nikdy neudělá krok vpřed za svým snem, protože se již dopředu vzdal.

člověkem, který má zdravé sebevědomí, je opravdu radost být. Každý má rád, když může být ve společnosti s úspěšným, sebevědomým, zábavným a otevřeným člověkem, se kterým se cítí dobře. Tito lidé vypadají, jakoby se již s dokonalým sebevědomím narodili, ale opak je pravdou. Většina z nich se tomu musela naučit. Musela si dát do pořádku vztah sám se sebou. Musela se naučit, jak se mít rád a že je v pořádku přesně takový jaký je. Musela si přiznat, že dělá chyby, ale když člověk nedělá chyby, tak neroste. Musela přijít na to, že úspěch je špatným učitelem. Většina těchto lidí prostě musela přesvědčit sami sebe, že jsou hodnotní přesně takoví, jací jsou a že jim na hodnotě nepřidává drahé značkové oblečení, nejnovější tablet od Apple či kabelka od Louis Vuitton.

A co vaše sebevědomí?

Jaké máte sebevědomí vy? Jak se cítíte sami se sebou? Dobře nebo naopak byste sami se sebou raději vůbec nebyli? Když se podíváte do zrcadla, co vidíte? Usměvavého člověka s osobitým kouzlem a jiskrou v oku a nebo smutný výraz ve tváři člověka, který urputně touží po uznání a respektu druhých lidí? Když se podíváte do zrcadla, řeknete si, že vám to dneska opravdu moc sluší a nebo se zkritizujete i za jeden pupínek na jinak dokonalé tváři? Věříte si nebo se naopak podceňujete?

Pokud  jste přišli na to, že se přikláníte spíše k té druhé variantě odpovědi, pak čtěte dál!

11 tipů na zvýšení sebevědomí

Zde vám nabízím 11 jednoduchých kroků ke zvýšení vašeho sebevědomí a jestliže se budete alespoň jedním z těchto kroků denně zabývat, uvidíte v následujících dnech u sebe značný pokrok! 🙂

1) Používejte pozitivní afirmace. Několikrát denně si stoupněte před zrcadlo, usmějte se na sebe a řekněte si: „Dneska mi to fakt sluší.“ Nebo „Mám se rád.“ či „Dokážu vše, na co sáhnu.“

2) Překonejte svůj strach. Zcela jistě vás láká nějaká činnost, například chození do tanečního kroužku, ale máte strach tam jít, protože se neustále podceňujete a bojíte se, že to nezvládnete. Ale proč to vzdávat ještě před startem? Takhle se nikdy nedozvíte, zda by vám ten tanec skutečně nešel, jak si myslíte a takhle nikdy nezjistíte, že byste mohli být v tanci opravdu dobří. Kdo ví, třeba přijdete na to, že tanec je váš skrytý talent, že vás to nesmírně naplňuje a baví. Prostě neváhejte a aspoň to zkuste! Za zkoušku nic nedáte!

3) Rozvíjejte své silné stránky a talenty. Hodně lidí se soustředí na své slabiny, snaží se je vylepšovat a své silné stránky nechávají zakrnět. Jenže s takovou budou jen průměrní. Oni budou ve všem sice dobří, ale nikdy nebudou v nějaké oblasti nejlepší. Důležité je se soustředit na své silné stránky, ty vypilovat k dokonalosti a dělat to, co vás baví! Je jedno, že máte slabiny, kdo je nemá! Ale když děláte to, co vám jde dobře, pilujete svoje silné stránky a neustále se zlepšujete, jednoho dne nastane doba, kdy v té činnosti budete nejlepší!

4) Mějte k dispozici mentora či kouče. Najděte si k sobě někoho, kdo se soustředí na vaše pozitiva a vaše silné stránky. Někoho, kdo vás podporuje na cestě za vaším snem, věří ve vás a ve vaše schopnosti.

5) Nebojte se učit novým věcem. Pracovní trh po takových lidech, kteří mají ochotu na sobě pracovat a neustále se něčemu novému učit, prahne a takoví lidé mají velkou šanci, že to místo dostanou, než lidé, co mají sice vysokoškolský titul, ale už mají pocit, že všechno umí a učit se již nic nepotřebují. Navíc, když se učíte novým schopnostem a rozvíjíte je, opět máte ze sebe dobrý pocit, že pro sebe něco děláte a zároveň, že jste díky tomu o krok napřed před konkurencí.

6) Dotáhněte věci do konce. I když se vám do toho moc nechce, prostě si řekněte „Nepodporuji odkládání věcí na pozdější dobu“ a vrhněte se na to. Čím dřív to budete mít hotové, tím dřív se budete moci pochválit a pak se odměňte něčím, co vám udělá radost. 🙂

7) Vizualizujte. Aspoň na pět minut denně zavřete oči a představujte si ve své mysli, jaké to bude, až budete mít dokonalé sebevědomí. Pokud vám to nejde, představte si, jak se asi cítí vaše oblíbená herečka či herec, který má dokonalé sebevědomí. Představte si, že vám ho na chvíli půjčil/a. Prociťte to v sobě.

8) Stýkejte se s lidmi, kteří jsou sebevědomí, pozitivní a úspěšní. Jejich nálada a vyzařování vás dřív nebo později nakazí a budete chtít mít sebevědomí jako oni a usilovat o to!

9) Pečujte o své tělo a svůj vzhled. Jezte zdravě, hodně pijte čisté vody, používejte kvalitní a pokud možno přírodní kosmetiku, dbejte na správnou hygienu. Vaše tělo to ocení a vy se budete cítit lépe a hezčí!

10) Hodně se smějte, smích je lék na všechno! I když se vám do smíchu nechce a musíte se z počátku do něj nutit, postupem času vám to pak už půjde samo a vy se budete už jen pořád smát, smát, smát. 🙂

11) Změňte program nízkého sebevědomí ve svém podvědomí. Pozitivní programování mysli je stejně tak důležité jako ranní hygiena. Přepište program nízkého sebevědomí na program zdravého sebevědomí a buďte si konečně jisti sami sebou v každé situaci!