Má smysl plánovat si rok 2018?

Má smysl plánovat si rok 2018?

Blíží se konec roku a já pro Vás píšu v druhém okně prohlížeče článek o zhodnocení roku 2017 a plánování roku 2018. A jak ho tak píšu, přemítám nad mým vlastním rokem. Procházím si jednotlivé události a připomínám si, co se mi přihodilo. Co jsem se naučila? Co jsem získala? Komu jsem pomohla? Co jsem si uvědomila? Co jsem zažila? Jaké záměry se mi vyplnily? Čeho se mi podařilo dosáhnout?

Schválně se soustředím na ty pozitivní věci, protože toho negativního je všude kolem dost. Lidé mají tendenci myslet jen na to negativní. Ale je důležité si uvědomit, že se nám nestávaly jen negativní věci. Rok 2017 se skládal i z pozitivních věcí. A když se nad tím zamyslíme, tak zjistíme, že těch pozitivních věcí bylo zatraceně hodně. 🙂

Třeba to byly maličkosti, ale když se ohlédneme zpět, uvědomíme si, že některé z nich byly vlastně „velkými věcmi“, které mají hluboký smysl pro náš život.

Také můžeme přijít na to, že i ty negativní věci a zdánlivé katastrofy pro náš život měly nějaký pozitivní dopad. Něco jsme díky tomu dostali, někoho potkali, něco důležitého se naučili apod.

Tak zhodnocení roku bychom měli. No a teď se v článku dostávám na téma Plánování roku 2018. A opět přemítám nad svým vlastním rokem. A ptám se sama sebe… Opravdu jsem loni plánovala, že budu stále nezadaná, bezdětná, že se mi zcela změní priority, přestěhuju se z mého milovaného Třince do Prahy a budu pracovat v televizi??

NE. Můj plán na rok 2017 byl jasný. Žít v Třinci, najít si tam stálého partnera a založit s ním rodinu. A i když jsem pro to dělala první poslední (dokonce jsem adepta na založení rodiny našla), tak pořád to v něčem drhlo, až to nakonec padlo.

Když něco nemá být, život se postará

Nevím, jestli jste si všimli, že věci kolem nás se začínají dávat hodně rychle do pohybu, staré nefungující odchází, aby mohlo přijít nové lepší, uzavírají se ty kapitoly, které mají být dopsány a mohl se otočit list… Tak se prostě bortí vše, co se zbortit má. A nebo se prostě pořád něco nedaří, jako mě, jednoduše asi proto, že v roce 2017 ještě mámou a manželkou být zřejmě nemám. 🙂 V životě mě to hodilo úplně někam jinam, absolutně nečekaně a já jen zírám s otevřenou pusou na to, kolik dobrého jsem navzdory tomu zlému zažila!

No a když nad tím tak přemýšlím, tak dopisovat článek o plánování roku nemá smysl tak, jako nemá smysl si cokoliv plánovat. 🙂 Život nás stejně zavede tam, kam máme dojít, abychom si prožili to, co si máme prožít. No a na nás záleží, jak se k tomu postavíme. Jestli neřešitelný problém pojmeme jako výzvu a nebo výzvu pojmeme jako neřešitelný problém. Naučte se za každým problémem vidět ta pozitiva, které pro Vás má a nakonec si uvědomíte, že problém vlastně (často) ani není problémem…

Pokud si i přesto všechno chcete rok 2018 aspoň trochu naplánovat, níže si můžete stáhnout dokument k tomu vytvořený. 🙂

Přátelé, přeji vám nezapomenutelného Silvestra a v novém roce to, co si přejete. A kdyby to náááhodou nebylo pro vás to pravé, nebojte se, Život vám trošku vaše plány upraví, aby vás nasměroval zase na tu správnou cestu… 🙂 Věřte, že všechno je tak, jak má být.

S Láskou, vaše Jana Czerneková

 

Stáhnout dokument – Rok 2018: Nejlepší rok mého života