Jak si nebrat nic osobně a 3 uvědomění k tomu

Jak si nebrat nic osobně a 3 uvědomění k tomu

Hodně z nás bylo naučeno až příliš si brát k srdci slova druhých lidí. Taky jste jako malí doma slýchávali destruktivní věty jako:

„Tohle nedělej, co si o tobě pomyslí tatínek!“
„Nechoď po cizích barácích, co si o tobě pomyslí sousedi!“
„Tohle neříkej, co na to řekne paní učitelka?“

a spoustu dalších?

Tak to jistě trpíte morem nazvaným: „Záleží mi na tom, co si o mě myslí druzí lidé.

Potřebujete potvrzení od ostatních, že vás mají rádi, že jste v pořádku, že to, co děláte, kam jdete, je tou správnou cestou, potřebujete chválu a uznání od druhých a čím víc to potřebujete, tím míň se vám toho dostává. A pokud se na vaši maličkost snese kritika, berete si to až příliš k srdci. Lidově řečeno – berete si veškeré hodnocení, posuzování a kritiku druhých osobně. A někteří zašli až tak daleko, že je zajímá, co si o nich myslí člověk, který vlastně ale ani pro jejich život není důležitý. A to vážně spousta z nás dělá!

Taky jsem tímto „onemocněním duše“ trpěla a jelikož byl tento program silně zakořeněný, ještě i teď se někdy ozývá. Ale vždy si připomenu tři věci, které jsem se naučila a které mě zase pohodlně uvelebí do mého rovnovážného stavu. 🙂


Jak si nebrat nic osobně?


  • Váš názor je důležitější než názor druhých lidí

Je třeba si uvědomit, že vůbec není důležité, co si o vás myslí druzí lidé, protože oni nežijí váš život a nejdou ve vašich šlépějích. Vůbec netuší, čím si procházíte, nevidí vám do hlavy, prakticky vůbec netuší, která bije. Důležité je, co si o sobě myslíte vy. (A bylo by fajn, kdybyste o sobě konečně začali smýšlet hlavně v dobrém.)

Tento první bod je závislý na stavu Vaší sebedůvěry. Pokud cítíte, že sebedůvěra je něco, co Vám chybí, neváhejte se ke mně objednat. 🙂


  • Vnitřní rozpoložení určuje, jak se bude situace vyvíjet

Pokud vám nestačil první bod, druhý vás překvapí. Pro mě to byl velmi osvobozující pocit, když jsem na to přišla. Jde o to, že soudy, hodnocení a kritika často nemá s naší osobou vůbec nic společného… Je to jen o aktuálním rozpoložení osoby, která k nám své hodnocení vysílá. Zvlášť ženám, které jsou v předmenstruační fázi, padají z pusy ošklivá slova, která s druhými nic společného nemají. Jsou pouze naštvané na sebe a na celý svět a tak se to snaží ventilovat tímto nevědomým automatickým programem.

A také je důležité si uvědomit, že to skutečně nemá společného nic s naší osobou. Těm lidem by to vadilo, i kdyby na Vašem místě byl někdo úplně jiný!


  • Zranění lidé dělají zraňující věci

Co to znamená? Člověk, který se má rád (= přijal své dokonalosti a hlavně NEdokonalosti), je schopný mít rád lidi kolem přesně takové, jací jsou. Člověk, který se má rád, se nedopouští kritiky, posuzování a hodnocení druhých lidí, protože ví, že mu to nepřísluší.

Když se začnete k sobě chovat jako k nejlepšímu příteli, nepřítel tam venku vám nebude moci ublížit. Lidé, kteří Vám jakýchkoliv způsobem škodili, najednou jako zázrakem z Vašeho života odejdou a místo nich přijdou milí lidé, kteří Vám začnou zrcadlit Vaše nové vnitřní vyzařování. A Vy si začnete tvořit nový život.

Z toho vyplývá, že kritika opět nemá s vámi nic společného, neboť ji snáší pouze zraněná osoba, která má sama se sebou velký problém. A aby v tom nebyla sama, plive všude okolo, aby bylo zraněných lidí více. Lidé, kteří nejvíce kritizují, hodnotí a soudí druhé, jsou ti, kteří nejvíce potřebují lásku. Co na to pomáhá? Jednoduše se nad nimi slitujte a s pochopením je obejměte. Nejenže je tímto úplně odzbrojíte, ale uleví se oběma stranám. 🙂


Když si budete denně tyto tři věci připomínat, garantuji, že se vám bude lépe a lehčeji žít. To vám moc přeji. A ještě něco na závěr. Pokud nechcete být kritizováni, nekritizujte. Protože to, co vyšlete, se vám vrátí obohacené zpět. 🙂 FAKT.


S Láskou, Vaše Jana Czerneková


1 komentář u “Jak si nebrat nic osobně a 3 uvědomění k tomu

Komentáře nejsou povoleny.