Umíme být šťastní bez materiálních věcí?

Umíme být šťastní bez materiálních věcí?

Tento článek možná někoho pobouří, někdo s ním bude souhlasit, někdo se nad ním zamyslí. Všechny tři možnosti jsou žádoucí, protože ač už budeme jednat tak či onak, vede nás to k zamyšlení.

Jsou lidé, kteří si říkají: „Budu šťastný, až si koupím tu motorku Ducati.“…“Budu šťastná, až si koupím kabelku od Burberry.“…“Budeme šťastní, až…“ Proč tomu tak je? Existuje hned několik příčin.

Tři příčiny

1) Reklamy v médiích – reklamní spoty nám vnucují do podvědomí myšlenku, že jsme NIKDO, pokud nemáme to auto, ty peníze, to značkové oblečení, ten nový tablet… A až poté, co si to propagované zboží koupíme, pak teprve budeme NĚKDO. Aspoň na chvíli, dokud zase nepřijdou s něčím novým. Lidé si vůbec neuvědomují, jak jim reklamy mohou snižovat sebevědomí. V konečném důsledku pak kupují věci, které vůbec nepotřebují, v domnění, že jim zlepší život, oni budou šťastnější a alespoň na chvíli budou splňovat podmínky pro vstup do světa, kde budou podle reklam NĚKDO.

2) Snaha zalíbit se ostatním – Někteří si myslí, že když budou mít ty materiální věci, které by chtěl každý, okolí je bude brát vážně a stoupnou v jejich očích.

3) Závist – „Soused to má, my to musíme mít taky a nebo mu to natřem a pořídíme si ještě něco lepšího!“ – v lidech vzrůstá závist a usilují o to, aby měli něco víc, než všichni ostatní. Protože si pak myslí, že budou něco víc. Kupují věci ne kvůli sobě, ale kvůli někoho jiného v domnění, že ho naštvou. Ale jemu to mnohdy je úplně jedno.

V důsledku toho všeho si lidé pořizují materiální věci, které vůbec nepotřebují, kvůli někoho, koho nemají rádi za peníze, které ani často nemají.

Něco jiného je, když se jim ty věci opravdu líbí a mají na ně peníze. Ovšem realita je poněkud jiná. Jelikož lidé nemají peníze, berou si půjčky na televizi, dovolenou, na novou postel, kožený gauč, naprosto bez rozmyslu si vezmou půjčku na cokoliv. Pak trnou, jestli budou mít na zaplacení složenek a každý den spěchají do práce, kterou nesnáší, jen aby vydělali pár šupů na to, co již mají doma za cizí peníze. Šijí na sebe bič a kolikrát si to ani neuvědomují. Jak by taky mohli, vždyť ve školách se finanční gramotnosti neučí!

Jak z toho ven?

Teď napíšu něco, co některé možná zaskočí. Žádná materiální věc nám nepřinese štěstí. Možná jen na chvíli, ale z dlouhodobého hlediska to náš problém nevyřeší. Štěstí je pouze iluze, za kterou se všichni honí a diví se, že stále nepřichází. Štěstí vychází zevnitř – zevnitř nás. Šťastní můžeme být hned teď. Je to věcí životního rozhodnutí říct si: „Kašlu na všechny nepříjemnosti. Budu šťastná tady a teď za všech okolností!“

  • Odpoutejte se od materiálních věcí, uvědomte si, co skutečně vaše srdce chce. Co opravdu potřebujete? Je důležité se zamyslet, přiložit ruku na srdce a zeptat se: „Chci to opravdu kvůli sobě a nebo se chci zalíbit ostatním?“
  • Buďte sami sebou a přestaňte se konečně starat o to, co si o vás myslí druzí. Pokud to jsou ti správní lidé, budou vás mít rádi i bez luxusní Audi či drahých značkových věcí.
  • Buďte vděční za to, co všechno už máte. Patříme do skupiny nejbohatších lidí na této planetě. Máme všechno, co potřebujeme k přežití, dokonce víc než to. A stále si budeme stěžovat, jak se máme špatně?

A co vy, jak jste na tom? Ještě stále si myslíte, že můžete být šťastní pouze tím, že budete vlastnit spoustu drahých materiálních věcí?