Vánoce: svátky klidu? Ať už s blízkými nebo sami

Vánoce: svátky klidu? Ať už s blízkými nebo sami

Vždycky se musím smát, když si jeden druhému přejeme šťastné, klidné a pohodové Vánoce, ale ve skutečnosti to vypadá úplně jinak.

Svátky klidu

Obchoďáky jsou napráskané lidmi, kteří na poslední chvíli shání dárky, netrpělivě čekají ve frontách na pokladnu, stěžují si, jak je všude moc lidí a jak je to všechno rok od roku dražší a horší… Svátky klidu?

Svátky míru

Doma se zase lidé snaží mít všechno nablýskané, dokonale upravené, nikde žádné smítko, aby se tam návštěvy cítily dobře a aby to u nich vypadalo, „jako u lidí“. Přičemž jsou nervózní, protože takové úklidy nemají moc v lásce. Pak stačí, aby je vytočila jakákoliv blbost a začnou po ostatních spolubydlících štěkat, takže se to často neobejde bez hádek a různých nedorozumění… Svátky míru?

Šťastné svátky

Ženy pak tráví celičký Štědrý den u sporáku a vydechnou až po štědrovečerní večeři, kdy jsou všichni nacpaní k prasknutí a pomalu se mohou odkutálet ke stromečku. Tam většinou prožijí svých pár vteřin štěstí, ve kterých dostanou od Ježíška to, co si přáli. (Pak ale do týdne zjistí, že materiální věci jim to pravé štěstí nikdy nedají. A tak je všechno při starém.)

Co pak? Potom se sedí buď u počítače a nebo je celá rodina nalepená u televize při pohádkách, kdy mají dojem a dobrý pocit z toho, že tráví svůj čas se svými nejbližšími. Ale opravdu je to kvalitně strávený čas, kdy je každý v místnosti zhypnotizovaný televizí a vůbec nevnímá, že je někdo ještě vedle něj? Jdou tohle opravdu šťastné svátky?

O čem vlastně Vánoce jsou?

Ale vždyť Vánoční svátky nejsou o horách dárků (na které mnohdy ani nemáme a tak sáhneme po spotřební půjčce), nablýskané podlaze, nadbytku jídla, perfektní Vánoční výzdobě, nemusí se makat do úmoru, aby bylo všechno dokonalé. Pro koho to děláme? Opravdu kvůli sobě? Často máme pocit, že se to musí. Že se to sluší a patří. Protože to někdy někdo nadiktoval a tak se to drží po celé generace.

Vánoce jsou však především o kvalitně stráveném čase se svými nejbližšími. O tom pořádně si s nimi popovídat, protože konečně máme na ně čas! Vánoce jsou o společném programu a nemyslím tím program televizní. Ano, Vánoční pohádky ke svátkům patří, ale neměly by zaplňovat veškerý čas. Co tak oprášit společenské hry? Většina z nás už ani neví, co to je. Přitom si lze při nich užít tolik legrace a opravdu kvalitně strávit svůj čas s našimi blízkými. Zkuste třeba hru Activity. 🙂

Jsem na svátky sám/sama…

A pokud z nějakého důvodu tyto svátky slavíte sami, rozhodně slavte dvojnásob. Od kdy se vlastně rozhodlo, že slavit Vánoce sám je něco smutného nebo dokonce špatného?

Využijte těchto single svátků a co nejvíce se věnujte sami sobě. Rozhodněte se, že Vánoce oslavíte sami se sebou tak, jako byste je slavili s milovanou osobou.

Udělejte si ten nejlepší bramborový salát, k němu ten nejvypečenější řízek, otevřete si tu nejlepší lahvinku vína, pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky, dělejte, co vás napadne. Dáreček pro sebe pod rozsvíceným stromečkem je samozřejmostí. Nalaďte se na tu úžasnou hudbu (doporučuji Franka Sinatru) a začněte si zpívat nebo tančit, dělejte všechno, co vám udělá radost. Dopřejte si vanu plnou pěny, zavřete oči a nechte se unášet příjemnými tóny hudby. Vypněte hlavu a buďte tady a teď. Dělejte věci, které chcete a které vám dělají radost. A UŽÍVEJTE a VYCHUTNÁVEJTE SI ten čas věnovaný jen a jen vám a vašemu relaxu.

Vidíte sami, že i Štědrý večer strávený o samotě nemusí být zase tak špatný. 🙂 Vždy jen záleží na úhlu pohledu a na našem přístupu. 🙂

 

Ať už jste na svátky sami a nebo ne, udělejte něco o těchto svátcích jinak, než jste byli zvyklí. Postarejte se o to, ať jsou opravdu šťastné, pohodové, radostné a podle vašich představ.

To a mnohem víc vám přeji z celého srdce. Naplno si užijte tyto Vánoce a mějte se všichni moc rádi. 🙂