Vaše silné stránky jsou Vaše bohatství

Vaše silné stránky jsou Vaše bohatství

Víte, proč tak často zapomínáme na své silné stránky a tolik se zaměřujeme na své slabiny? Začalo to v našem dětství, kdy jsme svůj čas trávili ve škole. Dostali jsme například jedničku z angličtiny a čtyřku z biologie. A co nám bylo řečeno?

„Super, angličtinu máš v kapse a teď se zaměř na tu biologii, musíš si zlepšit známku, se čtyřkami to nikam nedotáhneš!“


Byli jsme tak od malička vedeni

Všimli jste si, co se stalo? To, co nám šlo dobře, se dalo do pozadí. Už se netřeba v angličtině zlepšovat. Však máme jedničku. Kašleme na to, co nás baví, pojďme pilovat to, co nám nejde, ať uděláme radost rodičům. Angličtina už nikoho nezajímá, musíme být dobří ve všem. Musíme mít ve všem jedničky. Ale k čemu nám je vysvědčení se samými jedničkami? K čemu nám je červený vysokoškolský diplom?

V životě se nás nikdo ptát nebude, jestli jsme měli z biologie jedničku nebo čtyřku! Jestli jsme měli na vysoké prospěchové stipendium a za kolik jsme odstátnicovali! (Nevím jak Vám, ale mě se za celé ty roky, co titul mám, na to nikdo nezeptal…😀)

Díky opravování našich špatných známek ve škole jsme si odnesli program „To, co Ti jde dobře, není tak důležité jako to, že máš v něčem mezery.“

Jak se cítíte, když děláte to, co vám jde? Jde vám to lehce, nemáte pocit, že byste pracovali, jste šťastní a baví vás to? A jak se cítíte, když opravujete slabé stránky? Je to dřina? Nebaví vás to? Čas vůbec neutíká?

Ale jelikož jsme v dětství byli vychováváni a vedeni stylem „Pracuj na svých slabých stránkách.“, tak si nevážíme věcí, které nám jdou snadno, protože máme pocit, že aby to stálo za to, musí tam být ta dřina! (A proč se sakra chceme dřít, to mi už opravdu nedává smysl…)


Silné stránky a samozřejmost

A tak to bereme za samozřejmost a říkáme, že to nic není. Vždyť to přece umí každý. Ale věřte či ne, neumí. Každému jde něco jiného. Já píšu články, Pepa zase přednáší, Klára nejraději líčí druhé, František zase vymýšlí aplikace pro chytré telefony.

My řekneme, že to nic nebylo. Ale pro druhé to může být strašně důležité a hodnotné umět právě to, co umíme my. Lidé by nám klidně urvali ruce, aby uměli to, co umíme my. Je důležité si to připomínat a své silné stránky nebrat na lehkou váhu.


Silné stránky jako naše bohatství

Naše silné stránky patří do našeho nehmotného bohatství, které nám to hmotné bohatství mohou zařídit. Což se s našimi slabinami stát prostě nemůže, a když už ano, tak hodně, hodně, hodně těžko. Stálo by nás to hodně sil, energie a na konci bychom byli úplně vyflusaní, neštastní a neměli bychom z něho ani žádnou radost.

Zatímco, když děláte ve svém zaměstnání či podnikání to, co vás baví, nemáte pocit, že byste pracovali. Do práce se těšíte, jste ochotni pracovat i déle, uděláte více práce a tím pádem vyděláte více peněz… A Vaše hmotné bohatství roste.


A co Vy? Jste si vědomi svých silných stránek?

Vážíte si jich, a nebo je berete za samozřejmost?

Využívejte je dostatečně. Mnohonásobně se Vám to vyplatí.


S Láskou, Vaše Jana Czerneková


1 komentář u “Vaše silné stránky jsou Vaše bohatství

Komentáře nejsou povoleny.