Zdravá výživa? Vždyť to nepotřebuješ!

Zdravá výživa? Vždyť to nepotřebuješ!

Dostala jsem od své kamarádky zajímavý dotaz, který mi pomohl si uvědomit, že ne každý má stejnou motivaci k nějakému zvyku či chování. V tomto případě se jedná o zdravé stravování. Otázka zněla: Proč jíš zdravě, když jsi štíhlá?

Uvědomila jsem si, že lidé mnohdy zdravou výživu berou jako jednu z mnoha diet, u kterých se snaží zhubnout a další to berou za přežitek dnešní doby.

Navíc bohužel ještě pořád koluje tvrzení, že zdravá strava je sice zdravá, ale vůbec není chutná. Což může říct asi jen člověk, který měl jednou v životě něco zdravého, co mu nechutnalo a od té doby hodil všechno zdravé jídlo do jednoho pytle se vším, co mu nejede a zdravé stravě se obloukem vyhýbá.

Pak jsou tací, kteří vidí nějaké zdravé jídlo, které vychválíte do nebes, protože je to kolikrát fakt „Nebe v puse“ a oni to odmítnou se slovy „Na mě je to moc zdravé, tělo by dostalo šok.“ Znáte to taky?


Proč jím zdravě?

Proč tedy jím zdravě, když jsem štíhlá a tím pádem to dle některých lidí „nepotřebuju“? Co je mým hnacím motorem, co je mou vnitřní motivací?

Pokládám totiž zdravou stravu jako projev úcty k sobě samé a k mému tělu. Chci, aby moje tělo bylo zdravé a já tak nemusela zatěžovat naše doktory, přeplněné čekárny a nemocnice.

Nechci čekat, až si své tělo zhuntuju přearomatizovaným a překořeněným jídlem (=tím pádem velmi chutným pro naše chuťové buňky, které už bohužel nejsou sto vnímat pravou chuť jídla jež máme právě na talíři.) Takové jídlo se převážně skládá jen ze samých nezdravých tuků, cukrů, hromady lepku, látek, které děsně zahleňují naše tělo a nebo v našich střevech hnijí i několik měsíců. 🙂

Vybrala jsem si zdraví, protože vím, že moje zdraví je v mých rukou. Navíc mám za to, že lidské tělo může být naším velkým pomocníkem a rádcem v životě, což má také řadu benefitů. Proto se oplatí o něj fakt starat. 🙂


Zdravou stravou to ale nekončí…

Jsem zvyklá přemýšlet nad tím, co jím, co si oblékám, na jaká místa chodím, s jakými lidmi se stýkám, co dělám a zda to všechno má smysl. Jsem přesvědčená, že když se budeme chovat k sobě a ke svému tělu s Láskou a úctou, naše tělo nám to oplatí. Minimálně tím, že se začneme cítit lépe a budeme vypadat zdravěji.

Ovšem samotná změna jídelníčku nestačí. Naše tělo velmi reaguje na naše myšlenkové procesy a také na naše chování. A pokud naše vzorce myšlení a chování nevoní zrovna po konvalinkách, ale jsou plné sebenenávisti, kterou trpí žalostně mnoho lidí, pak můžeme jít zdravě jak chceme, ale nebude nám to nic platné. Je to kontraproduktivní.


Tělo a Mysl jako jedna nádoba

Jedno ovlivňuje druhé. A víte, kdo ovlivňuje ty dva? No přece vy. 🙂 Je jen na vás, jakou cestu si zvolíte. Jestli cestu (sice náročnou, ale krásnou) plnou pozitivních přínosů pro celý Váš život a nebo zůstanete tam, kde jste. Nic se nezmění, když se nic nezmění.

Ale pamatujte, vždycky všechno dělejte s tím, že to chcete Vy a že to děláte hlavně kvůli sobě. Je důležité, aby to šlo z Vás. Jedině tak vytrváte. Když je silná vnitřní motivace, je půl práce hotovo. 🙂


S Láskou, Vaše Jana Czerneková