Změňte svůj vnitřní dialog a změníte celý svůj svět

Změňte svůj vnitřní dialog a změníte celý svůj svět

S čím si myslíte, že mají lidé největší problém? Ať už se jedná o mladé nebo o dospělé. Už víte? Když jdu po ulici, vidím to všude, kam se podívám.

Jeden vedle druhého shrbená záda, ramena dole, hlava sklopená, oči těkající po zemi a nebo plná pozornost na rozzářený telefon. Když už hlavu zvednou, při střetu s jinou osobou okamžitě uhnou pohledem. Úsměv aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena. Postava naznačuje velmi svíravé pocity uvnitř těla. A kolikrát při pohledu na tyto osoby i slyšíte jejich vnitřní dialog, tedy to, co si říkají uvnitř své hlavy…

Ať už člověk chce nebo ne, to jak se chová a jak používá své tělo, ukazuje mnohé. A nejvíce asi to, že jeho sebevědomí je na bodě velmi tuhého mrazu.


A teď trocha teorie…

V Neurolingvistickém programování máme Mercedes model NLP, který je složen ze tří složek naší osobnosti, skládá se z pocitů, myšlenek a chování. Tyto složky jsou vzájemně propojené a nelze je od sebe oddělit.

Když změníte jednu část Mercedes modelu, automaticky se promění i zbylé dvě části. Což znamená, že když např. změníme film, který si ve své hlavě přehráváme na nějaký pozitivnější, budeme se lépe cítit a to se projeví i na našem držení těla. Ano, tak jednoduché to je.


A teď něco ze života…

Všimli jste si, že velmi hezcí lidé, zvláště holky, si vůbec nevěří? Neustále se fotí v zrcadle, dávají si tyto fotky na Facebook a očekávají ujištění, že jsou pěkné jako obrázek. A často i přesto, že dostanou 100 lajků a slyší 50 ujištění, jak jsou krásné, jde jim to, jak se říká, jedním uchem tam a druhým ven. Přes své nízké sebevědomí nevidí, že jsou moc hezké. Nejsou si vědomy toho všeho, co v nich je, čeho jsou schopné, nevěří si.

Vím, jaké to je, protože já sama byla většinu svého života v tomto rozpoložení. Nedávno jsem se dívala na své fotky z doby pár let zpátky, kdy moje vnitřní sebemluva se skládala z toho, jak jsem k ničemu, na nic se nehodím, nic zvláštního neumím a ani nejsem hezká… A na tyto fotky jsem zírala s otevřenou pusou. Zkrátka a jasně jsem svou hodnotu tehdy neviděla.

Občas jsem slýchávala od svého okolí, že mi to sluší, ale nevěřila jsem tomu. Zpochybňovala jsem tato prohlášení. Můj vnitřní dialog byl velmi negativní, a já jsem díky němu měla úplně zaslepené oči a vždycky jsem si myslela svoje. Neustále jsem se zaměřovala na své chyby, na to, co příroda zanedbala, na to, co zase naopak přehnala apod. A upřímně, jsem ráda, že je toto už za mnou. 🙂


Jak z toho ven?

Jak už název článku říká – změňte svůj vnitřní dialog a začnete se na sebe dívat jinýma očima. Bez práce nejsou koláče – u práce na sobě to platí dvojnásob.

Trénujte sebevědomý postoj, narovnejte se konečně, mějte hlavu vztyčenou a usmívejte se! Myslete na příjemné věci, zaměřujte se na to pozitivní, změňte své myšlení a změníte svůj svět. 🙂


S Láskou, Vaše Jana Czerneková